Interstellar soundtrack analizi

Hans Zimmer, Interstellar’ın film müzikleriyle yıllardır kıçıyla yaptığı piyasa müziklerinin üzerinde bir şeyi sonunda üretti. Adama haksızlık mı yapıyorum diye kendimi sorguladım; piyasada süperstar seviyesindeki tek müzik yazarının kendisi olduğu aşikar (Williams, Horner, Shore, Newman gibi efsaneler hariç tabii). Sonra Akademi’nin (Oscarcılar) Gladyatör’den sonra Sherlock Holmes ile Inception’a kadar kendisini sallamadığını farkettim.

Zimmer, 1998 The Thin Red Line’dan beri en iyi film müziğini yazmış. Son 15 senenin en güzel müziği Interstellar olmuş. Gladyatör de iyiydi ama bence onu da Lisa Gerrard topluyordu. Inception’da da piyasanın favorisi Time dışında bir şey yoktu.
16 parçalık film müziğinde benim favorim 5. parça olan Stay oldu. Sadece bu filme değil, epik ve dramatik her sahneye muazzam oturacak bir parça yazmış.

Christopher Nolan’ın yaratıcılık sınırlarını zorladığı filmini nefis tamamlayan müziklerde Zimmer, ağırlıklı olarak kilise orgu kullanmış. 2-3 ana tema dışında çok bir şey ama yine de çok keyifli müzikler. Şunu fark ediyorsunuz ki uzayda kilise orgu dinlenir. Adam bunu empoze etmeyi başarıyor. Bu da yeterli.

En iyi film müziği Oscar’ını alabilir mi?

Pek sanmıyorum. Aday olacağı kesin ama, ödül için diğer adaylara bakmak lazım. İki İngiliz biyografi filmi ile Inarritu’nun filmleri gümbür gümbür geliyor.

Interstellar teknik dalları çok rahat süpürecek, Hans kardeşimizi de görebilir belki.

11 Aralık’ta Altın Küre adaylarının açıklanmasıyla ödül sezonunu açıyoruz. Takipteyiz.

Favorim: #5 Stay

http://www.youtube.com/watch?v=c9ex4Lrafig

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s