S1E2: BlacKkKlansman (2018, Spike Lee)

Spike Lee’nin son filmi BlacKkKlansman, siyahi bir polisin 1960’lı yıllarda ırkçı KKK çetesinin içine gizli polis olarak girmesini günümüze bolca gönderme yaparak işleyen eğlenceli bir yapım.

Filmde zaman zaman Spike Lee fazlaca IN YOUR FACE bir biçimde fikirlerini gözümüze sokuyor elbette ancak, bu filmin genelinin önüne çok fazla önüne geçmiyor. Nitekim filmin çok daha iyi kurgulanmış ikinci yarısı, filmin ilk yarısındaki dozu aşırıya kaçan mesaj verme hevesini dengeliyor.

Filmin Türkçe ismi: Karanlıkla Karşı Karşıya.

Azınlıkların verdiği mücadele temasını çok iyi işleyen yönetmen, başroldeki karakterin çatışmasını siyah kültürün ikiye bölünmüşlüğü ve çoğunluğa karşı mücadele ederken izlenecek yollardaki ayrımı izleyiciye oldukça iyi gösteriyor. Azınlıkların çoğunluk kültürüne karşı mücadele ederken ortaya koydukları bütünsel çaba, başrol ve onun sevgilisinin yaşadığı çatışma ile sahneye yansıtılıyor. Bütün bunların yanı sıra polis merkezinde toplumun tüm farklı düşünen yapıları (ırkçı, ırkçı karşıtı, zamanla duyar kazanan azınlık, ırkçı olmasa da duyarsız çoğunluk gibi) temsil ediliyor.

Filmin spoiler vermeden özetlenebilecek en son kapanış sahnesinde günümüzden görüntülere yer veren yönetmen, ırkçılığın nasıl devam ettiğini ve bununla mücadele etmeye devam etme ruhunu duygu yüklü görüntülerle tamamlıyor.

Bir Spike Lee filmi olarak başarılı, fazlasıyla dramatize edilen özellikle siyahi kültürü kutsallaştırmaya dönük filmin bütünlüğünü bozan birkaç sahnesiyle sıkıcı olabilen BlacKkKlansman, yılın en iyi filmleri arasında yer alıyor. Türkiye’deki çeşitli çatışmalara brainstorming yapılmasına da araç olabilecek film, 2019 yılında insanlığın geldiği noktaya tamamen duyarsızsanız içinizdeki insani duyguları bir nebze de olsa tetikleyebileceği için izlemenizi tavsiye ederim.

Yarın: Thursday in the Danger Room (2016, Run the Jewels)