S1E5: Gone Girl ve İlişkilerdeki Dönüm Noktası

BOLCA SPOILER İÇERİR. FİLMİ İZLEMEDİYSENİZ BAŞKA GÜN GÖRÜŞELİM LÜTFEN.

David Fincher’ın Gone Girl filmi Gillian Flynn’in aynı isimli romanından uyarlama. Filmin senaryosunu da yazan Flynn’in yarattığı baş karakter Amy Dunne, soğukkanlı, oldukça detaylı planlama yapabilen ve gerektiğinde elini kana bulamaktan çekinmeyen bir psikopat (ama yine de onu seviyoruz). Kocası Nick Dunne ise hayatta başarısızlık yolunda orta hızda adımlarla ilerleyen ve ABD’nin orta sınıf banliyölerinde sıkıcı bir hayatı olan ve karısını aldatan, dolayısıyla karısına nispeten sıradan bir kişi. Filmi izlemediyseniz, kesinlikle izlemeniz şiddetle tavsiye edilir.

Filmin fragmanı.

Her neyse bu gereksiz girişi tabii ki anında seni spoiler’a boğmamak için yazdım. Mevzubahis konumuz Amy Dunne’ın uzuuuuun voice-over’ları içinde gizli. Amy Dunne, müthiş derecede etrafında olan bitenin farkında, çok dikkatli ve inanılmaz bir de gözlem yeteneğine sahip. Bunu da bize monoloğunun şu kısmında gösteriyor:

Nick and Amy will be gone, but then we never really existed. Nick loved a girl I was pretending to be. “Cool girl”. Men always use that, don’t they? As their defining compliment: “She’s a cool girl”. Cool girl is hot. Cool girl is game. Cool girl is fun. Cool girl never gets angry at her man. She only smiles in a chagrined, loving manner. And then presents her mouth for fucking. She likes what he likes, so evidently he’s a vinyl hipster who loves fetish Manga. If he likes girls gone wild, she’s a mall babe who talks for football and endures buffalo wings at Hooters. When I met Nick Dunne I knew he wanted “Cool girl”. And for him, I’ll admit: I was willing to try.

Evet, burası baya uzun oldu. Tamamı şurada: https://www.imdb.com/title/tt2267998/quotes/qt2414463

Yani ne diyor Amy; Nick beni değil benim olduğunu sandığı kadını sevdi, “cool kızı”. Erkeklerin temel övgüsü cool kız, eğlenceli, seksi, erkeğine sinirlenmeyen vs. Ve onun için bu kız olmaya razı idim. WOW!

Bu alıntı ile birlikte üzerine kafa yorduğumuz soru şu: Bir ilişkide ne zaman gerçek yüzümüzü/kimliğimizi gösteririz? “O birlikte olduğun cool erkek/kadın ben değilim aslında” ne zaman deriz. Amy Dunne müthiş gözlem yeteneği ve karşısındakini okumasıyla bize Nick’in nasıl bir kadın istediğini ve sevdiği adam için adamın hayalindeki kadın olmayı nasıl kabul ettiğini anlatıyor.

İlişkilerdeki bu önemli dönüm noktası benim çok ilgimi çekiyor. Sevdiğiniz bir kişi için kendi kişiliğinizden sadece taviz vermek değil bu, bu başkası haline gelmek hatta rol yapmak. Sevdiğiniz kişiye ilişkinin hangi aşamasında “ya ben aslında o kadar da cool değilim” denir? Ben aslında buyum kıvamına bir ilişki ne zaman gelir?

Tabii buradan ya bu sabahtan akşam playstation oynuyor muhabbeti doğuyor. Erkeklerin “cool erkek” gardını evlendikten (ya da ilişkinin belli bir aşamasından) sonra indirmesi aslında hayatta neleri değiştiriyor. Bu değişimin şiddeti ilişkinin ve hayatların kaderini nasıl etkiliyor.

Elbette asıl soru, ilişkiler neden bu şekilde başlıyor? İdeal bir hayatın peşinden koşmanın içinde barındırdığı ideal bir partner hayali insanları kanmak istediği yalanları yutmaya daha mı yatkın bir hale getiriyor?

Bu sorulara her kişinin vereceği cevap elbette farklı. Ben doğallık taraftarıyım. Hayatta çok fazla sürprizle karşılaşmayı sevmiyorum, kalbim dayanmıyor. [aa kıyamaaam :(:(:( ]

[Şu an farkettim ki aldatılmış bir adamın intikam mektubunu yazar bir tonu var bu yazının. Yok valla alakası yok, tamamen ilişkilerin bu tuhaf paradoksu (yani güven üzerine kurulan bir ilişkinin daha başında çeşitli yalanlarla başlaması) benim çok ilgimi çekiyor. İnsan doğası gerçekten muazzzzam.]

Modern kadın erkek ilişkileri üzerine daha bin tane şey yazılır. Ama bugün mevzumuz Amy Dunne, kendisinden – ki bu konu üzerine de beni düşünmeye iten – bahsedilen nefis bir podcast var. O bölümü de aşağı sallıyorum. Başka yazılarda masaya yatırırız artık insan ırkını. See ya.

Yarın: Hakan: Muhafız (2018, Netflix)

S1E5: Gone Girl ve İlişkilerdeki Dönüm Noktası” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.